Dok se još slavi Pippo Tortu, koji je s 20 godina srušio rekord Mennea na 100 m, postoji još jedna sportska Italija koja se raduje. To je ono od preko 70 košarkaša koji su upravo osvojili srebrnu medalju na Europskom prvenstvu 2021. MaxiBasket, koje je upravo završilo u Sloveniji.

Italija Preko 70 je na drugom mjestu u Europi, a u finalu je pretekla Rusija. Pohvalna izvedba tima koji nikada nije odustao pokazujući odlučnost u prodaji. Unatoč početnoj prednosti, Rusi su se vratili u vodstvo serijom udaraca izvana, ali želja da to postignu Talijani preko 70 u početku je preokrenula rezultat, zatvarajući prvu četvrtinu ispred 10-12.

Nažalost protivnici su bili jako jaki i dominirali su utakmicom, čak i ako su u finalu uz trzaj ponosa Azzurri smanjili zaostatak zatvarajući utakmicu 52-44.

Ne nešto više od 70 godina

Na europskom nebeskom svodu Maxibasketa zasjale su i 3 druge ekipe, koje su osvojile isto toliko srebra. Zapravo, u finalu je trener Buccija preko 50 dodirnuo zlato, izgubljeno na sireni protiv domaćina Slovenije. Ista vrsta dogodila se i s timom preko 40. Stariji od 45 godina također su osvojili drugu stepenicu postolja, u finalu, protiv Crne Gore.

Dokaz da sport nema dob. Ne postoje ograničenja, osim onih koja nameću zdravstveni problemi i snaga volje.

A naši košarkaški "dečki" upravo su to dokazali.